Цукрові буряки

Цукрові буряки, як відновлювальне джерело біоенергетики

В світі продовжуються складні, досить суперечливі процеси розвитку альтернативних відновлюваних джерел енергії – сонця, вітру, цілого ряду

біоенергетичних культур, у тому числі й продовольчих, з яких одержують при переробці біоетанол, біодизель, біогаз та тверді види палива.

Так, країни ЄС в період до 2020 року планують виробити 20% енергії з відновлюваних джерел, до 2030 року – 45%. Вже зараз Німеччина виробляє одну третину енергії з альтернативних джерел. Навіть країни третього світу активно включаються в ці процеси.

Великі енергокомпанії, як правило, блокують розвиток виробництва біопалива шляхом прихованого лобіювання власних інтересів через уряди своїх країн, використовують при цьому гасла «зелених» про недоцільність використання продовольчих культур для одержання біоенергії, у той час як у світі мільйони людей голодують, активно залучають для цього засоби масової інформації. Між тим, темпи нарощування виробництва енергії з альтернативних джерел зростають, у тому числі з використанням сільськогосподарських продовольчих і технічних культур – цукрової

тростини, кукурудзи, ріпаку, сорго, пшениці, ячменю, тритикале, а також коренебульбоплодів – цукрових і кормових буряків, топінамбуру, цикорію, картоплі та інших.

 В кінці 2010 року в країнах світу нараховувалось 575 заводів з виробництва біоетанолу загальною потужністю 80,6 мільйона тонн, а основною сировиною для них була цукрова тростина, кукурудза, цукрові буряки, пшениця.

Найбільшими виробниками біоетанолу з рослин у світі є: США – 54,3% від загального обсягу виробництва, Бразилія – 33,7%, ЄС – 5%, Китай – 2,8%, Канада – 1,8%, Таїланд, Індія, Колумбія, Австралія сумарно - 1,6%, інші – 0,8%. В Україні виробництво біоетанолу знаходиться поки що в зародковому стані, хоча природні умови для цього є найкращими серед усіх країн Європи.

У той час, як Бразилія виробляє біоетанол переважно з цукрової тростини, а США – лідер виробництва з кукурудзи, ряд країн, особливо в останні роки, переходить на виробництво біопалива з цукрових буряків. Піонерами в цій справі є Франція та Німеччина, де збудовані для цього спеціалізовані й змішані підприємства, об’єднані в крупні компанії.

Цукрові буряки джерело біоенергетики
Цукрові буряки біопаливо

Використання цукрових буряків для переробки на біоетанол розпочато й в США та ряді інших країн. Тому Україні, як традиційно буряковій державі, більше ніж доцільно, а, по-суті, вкрай необхідно використати цукрові буряки як сировину для виробництва біопалива. До цього зобов’язує і Закон України від 19 червня 2012 року № 4970-VI, яким рекомендовано у 2013 році довести вміст біопалива в моторних бензинах до 5% (об’ємних); у 2014-2015 роках – обов’язково на рівні 5% (об’ємних), а з 2016 року - не менше 7% (об’ємних). При споживанні бензинів в Україні на рівні ~ 4,7 млн. т в рік, необхідна кількість біоетанолу в якості добавок має становити у 2013- 2016 роках ~ 235 тис. т, з 2016 року ~ 329 тис. т, або, відповідно, 313 і 438 мільйонів літрів (1 л = 0,75 кг).

Потенціальні можливості культури цукрових буряків як джерела біопалива.

З 1 тонни цукрових буряків, вирощених в Україні, можна одержати 130 кг цукру (вихід 13,0%), 40 кг меляси (4%), 800 кг сирого жому (вихід 80%), або 238 кг пресованого. Залежно від цукристості, яка реально коливається в межах 15,5- 19%, наведені показники можуть дещо змінюватися,

але принципового значення це не має. В усіх випадках, з 1 тонни коренеплодів можна одержати, в середньому, 73 кілограми, або ~ 100 л біоетанолу, що при врожайності 50 т/га забезпечує його вихід на рівні 3 600 кг або 4 500 літрів. Із пресованого жому при його переробці на спеціальній біогазовій установці можна одержати 23,8 м3 біогазу із вмістом метану 70%, або 1190 м3 в розрахунку на 1 гектар при урожайності 50 т/га.

Цукрові буряки в помірних широтах за виходом біоетанолу перевершують всі інші сільськогосподарські культури. В книзі «Цукрові буряки» за редакцією Д.Шпаара (К.,2005, стор.34) приводяться наступні дані з виходу біоетанолу при вирощуванні різних сільськогосподарських культур:

 

Новини